Силата на личните истории част 1

Силата на личните истории: Част 1

Те могат да превърнат всяка презентация в бижу и да накарат и последния човек в залата да ни слуша. Как да създадем въздействащи лични истории





Питали ли сте защо TED презентациите се превърнаха в световен феномен? Тяхната най-силна отличително черта е човещината, която излъчват. Презентаторите постигат това, споделяйки свои лични истории. Човешкият мозък работи с истории много по-лесно, отколкото с цифри. Затова всеки модерен оратор има нужда да култивира своите лични преживявания. Необходимо е да се превърнем в събирачи на истории. Не само наши, но и на наши познати, дори и взети от книгите, които четем. Ако два-три пъти седмично сядаме и записваме нашите истории от последните няколко дни, много бързо събираме необходимия ни репертоар.
Можем да започнем със следното упражнение за създаване на истории:

Измисляме 5 истории. Може да са разкази за събития или действителни истории, основани на житейския ни опит. Може да бъдат лични или делови. Условието е да могат да бъдат разказани за не повече от 1 минута. Важно е да са простички, но да изпъкват основните моменти в тях. Трябва да са важни или да са предизвикали някаква промяна у нас.
За вдъхновение да помислим какви истории разказваме на приятели, какви на родителите си и на хора, с които току-що сме се запознали. Могат да са факти, могат и да са измислици, дори да са от някой филм. Например:
  • кризисен момент в нашия живот
  • среща със забележителен човек
  • случка по време на ваканция
  • важно житейско събитие
  • случка от детство, напр. как сме чули грешно някоя псувня от нашите родители и после сме я казвали навред.

Източник: Echostories.com


Добрият оратор поддържа тетрадка с лични истории, подредени според случаите, за които биха били подходящи те. Изключително полезно е да направим и кратка ревизия на събитията в живота ни преди да започнем да водим този бележник. За целта можем да използвам ден от следващата си ваканция или някой слънчев неделен следобед, когато сме сами вкъщи.
Втората част от статията, как да внедряване създадените лични истории, можете да видите тук.


Адаптация: Мартин Хрисоскулов
Източник: Джеймс, Тад: Вълшебството на публичната изява. Издателство: НЛП-България.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Анализ на реч от филма „Великият диктатор“

Анализ на реч: Анджелина Джоли за всички жени

Как да станем по-добри комуникатори